Przygotowanie ogrodu na jesień

Koniec lata zbliża się nieubłaganie. Nadchodząca jesień już niedługo zacznie zamieniać Twój ogród w krajobraz mieniący się rudo-brązowymi barwami. Ta pora roku wiąże się nie tylko z zachwytem nad zmieniającymi kolor listowia roślinami, ale przede wszystkim z wytężoną pracą. Zadbanie o nasadzenia oraz przygotowanie trawnika do zimy pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na wiosnę. Niezbędne będzie posprzątanie terenu z liści, okrycie krzewów, kwiatów oraz zabezpieczenie pni drzew, a także nawożenie ogrodu jesienią. Sprawdź, o czym jeszcze lepiej nie zapomnieć przy przygotowywaniu działki na zimę.

Przygotowanie ogrodu na jesień – zadbaj o trawnik

Aby móc na wiosnę cieszyć się gęstym, zielonym dywanem, należy odpowiednio zadbać o trawnik na jesień i zabezpieczyć go przed nadchodzącą zimą. Bardzo istotne jest, by regularnie kosić trawę, dopóki ona rośnie. Przy wysokich temperaturach może to potrwać cały październik, a nawet do początku listopada. Źdźbła powinny mieć długość około 4 cm. Zbyt krótkie mogą zmarznąć zimą, a za długie będą uginać się pod ciężarem śniegu, co może doprowadzić do gnicia. Wszelkie liście, szyszki oraz pozostałości roślin i świeżo ściętej trawy należy zgrabić, ponieważ mogą one stworzyć warstwę, która ograniczy dostęp powietrza. Może to doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej. To dobry moment na wykonanie wertykulacji, która pomoże usunąć, gromadzący się filc. Następnie warto zastosować specjalne nawozy do trawników. Najlepiej sprawdzi się granulat jesienny, bogaty w fosfor i potas, które wzmocnią system korzeniowy oraz same źdźbła, oraz bez dodatku azotu, który wspomaga porost trawy, co może zaszkodzić jej podczas przymrozków. Początek jesieni to również dobry moment na założenie nowej murawy. Warto postawić na dobre nasiona trawy. Profesjonalne produkty zapewnią mocny przyrost gęstego i intensywnie zielonego trawnika.  

Przygotowanie  ogrodu do zimy – zabezpieczenie roślin

Jesień w ogrodzie wiąże się również z odpowiednim zadbaniem o rabaty, krzewy oraz drzewa. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie kwiaty jednoroczne oraz pochować do domu doniczki z wielosezonowymi roślinami balkonowymi. Następnie zastosuj nawóz do ogrodu na jesień (uniwersalny lub dedykowany konkretnej odmianie) oraz przekop glebę i pozostaw ją w tak zwanej ostrej skibie. Warto także zmierzyć odczyn gleby. Większość roślin preferuje lekko kwaśne lub obojętne podłoże (pH 6,0-7,0). Jeżeli ziemia jest zakwaszona, należy przeprowadzić zabieg wapniowania. Zadbaj także o warzywnik. Po usunięciu wszelkich pozostałości zastosuj nawóz fosforowo-potasowy, kompost lub obornik. Produkty do ogrodu dostarczą do gleby składników odżywczych, dzięki którym w następnym sezonie będziesz mógł cieszyć się bogatymi plonami.

Bardzo istotne jest także okrywanie roślin na jesień. Dotyczy to odmian zimozielonych (na przykład wrzosów, wrzośców, pierisów, czy różaneczników), krzewów formowanych (sosen, ostrokrzewów, świerków, bukszpanów czy żywotników), a także pnączy. Na przymrozki narażone są także róże, hortensja ogrodowa, byliny, trawy ozdobne oraz młode drzewa. Aby ograniczyć skutki niskich temperatur u ich podstawy, warto uformować 20-30 cm kopczyk z kory, trocin i ziemi, a całość okryć włókniną, stroiszem lub tekturą falistą. Przygotowanie ogrody na jesień wiąże się również z zabezpieczeniem pni drzew. Najbardziej narażone na pęknięcia oraz wnikanie wirusów, bakterii i grzybów, a przez to rozwój chorób, są gatunki o ciemnej, gładkiej korze. Ochrony zimą wymagają przede wszystkim drzewa owocowe, a także ozdobne. Bielenie pni oraz konarów wapnem skutecznie zabezpieczy graby, magnolie, buki, kasztanowce, wiśnie oraz śliwy przed pękaniem i chorobami. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie maty słomianej, tkaniny jutowej lub włókniny. Maść ogrodnicza zabezpiecza pęknięcia i przyśpiesza regenerację drzew i krzewów. Pamiętaj, by na zimę nie przycinać roślin, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć i nie będą odporne na niskie temperatury, bakterie i grzyby.

Przygotowanie ogrodu do zimy wiąże się z ciężką pracą, niezbędną by rośliny zachowały dobrą kondycję i piękny wygląd. Przede wszystkim zadbaj o porządek na działce, czyli wygrabienie leżących liści i pozostałości. Bardzo istotne jest także okrycie krzewów i drzew, a także nawożenie ogrodu jesienią. Jeżeli posiadasz oczko wodne, nie zapomnij o zamknięciu dopływu wody oraz osuszeniu instalacji. To dobry moment również na oczyszczenie i naoliwienie narzędzi ogrodniczych, które należy przechowywać w suchym miejscu. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie ogrodu na zimę, a ten na pewno odwdzięczy Ci się na wiosnę.

Możesz również polubić