Dolina Śmierci w USA

Dolina Śmierci w USA

Doliną Śmierci określa się obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave na południu stanu Kalifornia. To właśnie tam znajduje się największa depresja w Ameryce Północnej 86 m p.p.m. Powstała w trzeciorzędowym rowie tektonicznym. Otacza je pasmo górskie Panamint. Opady nie przekraczają tam 50 mm w ciągu roku, czyniąc ją najbardziej suchym miejscem w Ameryce i jednym z najgorętszych na Ziemi. Kiedyś było atrakcyjnym miejscem dla poszukiwaczy złota czy miedzi. Obecnie stanowi naturalne, pełne przygód miejsce z wyjątkowymi widokami. Warto je zwiedzić!

Dlaczego „Dolina Śmierci”?

Historia Doliny Śmierci wiąże się z poszukiwaczami złota, którzy w przeszłości wydobywali ten cenny kruszec w tym miejscu. Osadnikom trudno było nie tylko szukać złota, ale z powodu braku wody przede wszystkim przeżyć. Nie mieli odpowiedniego ekwipunku, a jeden z eksploratorów nazwał miejsce Doliną Śmierci. Klimat zwrotnikowy suchy sprawia, że na tym terenie jest bardzo gorąco. W okresie letnim w środku dnia piasek potrafi nagrzewać się nawet do 201 °F (94 °C). Temperatura powietrza wynosi około 50 stopni Celsjusza. To łącznie ponad 13000 km2 pustynno-górskiego. Co ma do zaoferowania dla turystów?

Atrakcje turystyczne?

Park Narodowy Doliny Śmierci leży na terenie dwóch stanów USA – Kalifornii i Nevady. Przejechanie całej trasy zajmuje około 6 godzin. Co warto zobaczyć? Zabriskie Point czyli punkt z widokiem na kolorowe erozyjne skały. Kolejnym obowiązkowym miejscem jest Badwater – wyschnięte jezioro, które stanowi największą depresję na tym terenie. Można po nim spacerować, gdyż powierzchnia pokryta jest regularnymi sześciokątnymi płatami solnymi. Bok ma długość około 2 m. Specjalna trasa z pewnością zachwyci każdego turystę. Kolejnym ciekawym miejscem jest Artist’s Palette, które znajduje się w samym centrum. To wzgórza o żółtej, białej, zielonej, czerwonej czy błękitnej barwie. Racetrack Playa to z kolei wyschnięte jezioro z wędrującymi kamieniami. Dzieje się tak, kiedy po ulewnych deszczach dno doliny pokrywa warstwa wody, a w mroźną noc powstaje warstwa lodu. Ogrzewające słońce powoduje, że lód pęka, a płaty pływają po powierzchni wody. Co jeszcze można zobaczyć? Wulkaniczny krater Ubehebe Crater o głębokości 237 metrów, a także Devil’s Golf Course – tern pokryty bryłami ziemi i soli. Na trasie można spotkać również zwierzęta – jadowite węże, pająki, pumy i kojoty. Uważaj na nie! W miejscach uczęszczanych przez turystów raczej nie występują. W bardziej dzikich terenach owszem.

Dolina Śmierci w USA
Dolina Śmierci w USA

Legendarne miejsca

Taras widokowy Dantego był miejscem, które można znaleźć w filmie „Gwiezdne Wojny: Epizod IV”. Jeżeli jesteś fanem tej serii, to z pewnością warto je zobaczyć. Na północy Parku znajduje się Zamek Scotty’ego. To willa tuż przy granicy z Nevadą. Nazwa pochodzi od Waltera E. Scotta, który namówił do inwestycji Alberta Johnsona w złoża złota. To atrakcja turystyczna, w której można przejść przez tunel, zobaczyć elektrownię, a we wnętrzach oryginalne meble i akcesoria. W Dolinie Śmierci można zobaczyć również opuszczone miasteczka, w których kiedyś mieszkali poszukiwacze złota.

Jak zorganizować wycieczkę do Doliny Śmierci?

Sama wycieczka do USA to kwestia zorganizowania odpowiedniego przelotu, znalezienia noclegu oraz odpowiednich dokumentów i otrzymania wizy. Warto pamiętać, że jest to dosyć kosztowna wyprawa. Podróż do Doliny Śmierci oznacza konieczność wypożyczenia samochodu. Panujący tam klimat to kolejne wyzwanie. Wysokie temperatury i pustynna aura sprawiają, że nie każdy będzie czuł się tam dobrze, dlatego warto odpowiednio się przygotować. Weź odpowiednią ilość wody i ubrania, które ochronią Cię przed poparzeniami. Krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Pij regularnie i w niewielkich ilościach. Oprócz gorąca i jadowitych zwierząt zdarzają się również nagłe powodzie i nawałnice. W takiej sytuacji należy trzymać się z daleka od kanionów. Na drodze należy zachować szczególną ostrożność. Warto zatankować pełny bak – na trasie znajdują się dwie stacje, ale ceny są określane jako kosmiczne. To raczej zabezpieczenie niż stricte miejsce, w którym zostanie wykonane planowane tankowanie.

Wyprawa do Doliny Śmierci to wspaniała przygoda dla tych, którzy uwielbiają eksplorować nowe tereny, podziwiać naturalne bogactwo i zapierające dech w piersiach widoki. Miejsce z pewnością okaże się fascynujące i inspirujące. Weź bliskich i wspólnie wybierzcie się na wyprawę, która z pewnością na zawsze zapadnie w pamięć.

Możesz również polubić