Florencja – serce Toskanii

Florencja – serce Toskanii

Florencja to miasto położone w środkowych Włoszech u stóp Apeninów. Zostało założone przez Etrusków jako Faesulae, a następnie w  82 p.n.e. zburzone. W 59 p.n.e Juliusz Cezar odbudował miasto, które było przede wszystkim kolonią dla byłych żołnierzy i dostało nazwę Florentia. Z tego okresu do dzisiaj został zachowany układ ulic. W trakcie swojej burzliwej historii była wielokrotnie podbijana. Miała duże znaczenie dla handlu i rzemiosła. Do dzisiaj zostało zachowanych wiele ciekawych zabytków. Czas na wycieczkę do współczesnej Florencji!

Zaplanuj wycieczkę – uniknij kolejek

Florencja to popularny i gorący włoski kierunek. Szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia można zaznać ogromnych upałów i kolejek do poszczególnych miejsc. Jeżeli chcesz uniknąć długiego stania, wybierz się do Włoch jesienią lub wiosną. Warto również wcześniej kupić bilety do wybranych miejsc. Podobnie z dojazdem. Nie ma bezpośrednich lotów. Najlepszą opcją będzie wybranie któregoś z okolicznych portów lotniczych, na przykład w Pizie czy Bolonii. Te miasta również mają do zaaferowania wiele ciekawych miejsc. Do Florencji bez większych problemów dojedziesz bezpośrednio pociągiem. Na miejscu nie brakuje również klimatycznych hoteli, w których możesz się zatrzymać. Z pewnością znajdziesz coś, co sprosta Twoim oczekiwaniom i zmieści się w zakładanym budżecie.

Jedzenie i picie

Wśród bogatej oferty gastronomicznej znajdziesz małe, pyszne bistra wypełnione regionalną kuchnią. To idealna okazja, by poznać, jak smakuje Toskania. Wiele barów oferuje tace pełne przekąsek, idealne do wina. Nie brakuje również kawiarni z produktami z segmentu speciality. Koniecznie sprawdź, co oferują lokalne piekarnie. Nie brakuje ciekawych wypieków. Do popołudniowej kawy z pewnością przyda się… ciastko! A może chwila przyjemności z czekoladą? Warto zajść do kawiarni z historią – Caffe Gilli to cukiernia, w której możesz znaleźć tarty wypełnione owocami, monoporcje czy wyrabiane ręcznie czekoladki. Takich ciekawych, słodkich miejsc możesz znaleźć więcej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będąc we Florencji, możesz z powodzeniem znaleźć klimatyczne, pyszne restauracje z typowo włoskimi potrawami. Jeżeli masz ochotę na pizzę, zajdź w okolice San Lorenzo, znajdziesz tam wyborną L’antica pizzeria da Michele Firenze.

Co warto zobaczyć?

We Florencji nie brakuje ciekawych miejsc, klimatycznych uliczek i sklepów. Znajdziesz tam wiele perełek, które z pewnością będą wyjątkową pamiątką. Co możesz kupić? W zasadzie wszystko! W butikach możesz znaleźć ubrania i dodatki, których próżno szukać w sieciówkach. Wejdź do Officina Profumo, która mieści się w dawnej aptece. To perfumeria, która z pewnością zapadnie Ci w pamięć. Jeżeli interesujesz się modą, to koniecznie zaopatrz się w bilet do Salvatore Ferragamo Museo. Znajdziesz tam wiele ciekawostek o życiu chłopaka, który od dziecka był szewcem. Znajdziesz tam informacje o tym, jak ze zwykłego, biednego młodego człowieka Salvatore stał się ekspertem w dziedzinie obuwia, który otworzył swój sklep również w Hollywood. Będąc we Florencji, warto zajrzeć do Galleria dell’Accademia i chociaż przez chwilę podziwiać włoską sztukę.

Florencja – serce Toskanii
Florencja – serce Toskanii

Jak Florencja to Ponte Vecchio – najstarszy most określany mianem mostu Złotników. Postawiony na rzece Arno. Konstrukcja mostu opiera się o dwa grube filary i dwie podpory umieszczone w rzece. Po obu stronach znajdują się budynki, w których kiedyś mieszkali głównie rzemieślnicy. Jeżeli chcesz zrobić ładne zdjęcia i przy okazji obejrzeć panoramę miasta, to koniecznie musisz wybrać się na Piazzale Michelangelo. Świetnie wygląda o wschodzie i zachodzie słońca. Najlepiej wybrać pierwszą opcję, wieczorem to miejsce cieszy się ogromną popularnością. W upalne dni odrobinę wytchnienia przyniesie zieleń w Orto Botanico. Przepiękny ogród botaniczny o cudownej zabudowie. Wśród ciekawych zabytków warto sprawdzić również Kościół Santa Croce (z grobowcami Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego, Rossiniego) i Katedra Santa Maria del Fiore. Ciekawe architektonicznie obiekty, które zachwycają detalami. Przy Palazzo Vecchio znajduje się fontanna Neptuna, Herkules, a także kopia posągu Dawida i posąg księcia Toskanii. Tuż obok znajduje się Loggia della Signoria z ciekawymi posągami.

Florencja jest miastem, które zachwyca lub przytłacza. Wybierając się tutaj, należy liczyć się z tłumami, które skutecznie potrafią zasłonić widoki. Jeżeli nie lubisz czterdziestostopniowych upałów, zdecydowanie lepiej wybrać się na wycieczkę poza szczytem sezonu. Wówczas możesz uniknąć dużych skupisk ludzi, a i ceny będą nieco niższe. Zaoszczędzone pieniądze, na przykład na noclegu możesz przeznaczyć na zakupy. W końcu Florencja modą stoi!

Możesz również polubić