Jak nauczyć się rysować postacie?

Jak nauczyć się rysować postacie?

Postać człowieka w pracach artystycznych to często wykorzystywany motyw w sztuce, który zawsze przykuwa wzrok. Ludzka twarz i postura są bowiem źródłem trwale wyrażonych emocji. Jako początkujący rysownik zapewne pragniesz, aby Twoje prace zachwycały i zmuszały do refleksji. Konieczne jest zatem opanowanie trudnej sztuki rysowania postaci. Poznaj kilka wskazówek, które okażą się nieocenione w procesie nauki rysowania człowieka.

Od czego zacząć rysowanie postaci?

Wielu początkujących rysowników tworzenie ludzkiej postaci rozpoczyna od głowy i skupia się na szczegółach, doprowadzając ją do perfekcji. Niestety, gdy przychodzi czas na pozostałe części ciała, wydają się one nie pasować do idealnej twarzy. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskasz, rysując od ogółu do szczegółu. Aby postać była naturalna, niezbędne jest zachowanie właściwych proporcji. Na początek warto wyposażyć się w klasycznego, drewnianego manekina. Możesz ustawiać go w dowolnych pozach (zarówno statycznych, jak i dynamicznych) i obserwować, jak ugięcie kolana wpływa na zmianę ułożenia całego tułowia lub jak układa się ludzkie ciało w pozycji siedzącej. Taki drewniany manekin to źródło czystych proporcji, które możesz mieć na wyciągnięcie ręki na swoim biurku. Rozpocznij rysowanie od schematycznego układu części ciała postaci na kartce. To pierwszy etap, który determinuje jakość całej pracy. Taki zarys stanowi bazę, którą udoskonalasz w każdym kolejnym etapie prac, bez ryzyka, że zaburzysz proporcje lub postać nie zmieści się na kartce. Choć rysowanie jest wyrazem pragnień artystycznej duszy, to nie należy zapominać, że tylko przemyślana kompozycja będzie zachwycać swoją naturalnością.

Dobre nawyki to podstawa

Pierwsze kroki w nauce rysowania postaci warto stawiać pod okiem specjalistów, którzy zapoznają Cię z technikami, dzięki którym stworzysz naturalną ludzką posturę. Jedną z takich pracowni jest Akademia Rysunku (https://akademiarysunku.pl/). Bez względu na to, w jakim województwie lub na terenie, jakiego kraju przebywasz, możesz brać udział w warsztatach prowadzonych w formie online. To wygodny i bardzo korzystny cenowo sposób na to, by korzystając z kompetencji i umiejętności prowadzących, wykształcić u siebie odpowiednie nawyki, które staną się kluczowe w doskonaleniu warsztatu.

Znani i podziwiani rysownicy swoje umiejętności kształcili na drodze wielogodzinnej pracy. To nie talent, lecz właśnie czas spędzony na rysowaniu pozwoli Ci osiągnąć perfekcję. Jeśli pragniesz nauczyć się rysowania realnych, naturalnych postaci ludzkich, skorzystaj z ofert edukacyjnej Akademii Rysunku! Ćwicz w wolnych chwilach oraz zaopatrz się w podręcznik do anatomii. Dlaczego? Aby rysować postaci, konieczna jest znajomość ludzkiego ciała i mięśni, które napinają się w dynamicznych pozach.

Możesz również polubić