Pływanie dla początkujących – o czym pamiętać?

Pływanie dla początkujących - o czym pamiętać?

Pływanie – dla jednych umiejętność podstawowa, dla innych trauma nie do pokonania.  Osobom, które sprawnie pływać nauczyły się jeszcze w podstawówce trudno jest zrozumieć ogrom lęku, z jakim mierzą się osoby niepotrafiące pływać, gdy przyjdzie im wejść do wody.  Czy można poradzić sobie z tą umacnianą od lat wewnętrzną blokadą? Co zabrać ze sobą na basen?

Dopłynąć do drzwi w Titanicu

Umiejętność pływania wbrew pozorom nie jest „must have” tego sezonu. Można komfortowo żyć, pracować i odpoczywać na wakacjach (nawet nad morzem) bez pływania. Można. Ale czy trzeba? Ile razy z uczuciem zazdrości spoglądamy na ochładzających się w morzu plażowiczów, podczas gdy my zdolni jesteśmy jedynie w falach Bałtyku zamoczyć stopy. Nauka pływania dla początkujących to szansa nie tylko na pełniejszą rekreację, ale i na uratowanie życia. Jak potoczyłyby się losy Rose z Titanica, gdyby nie potrafiła dopłynąć do drzwi dryfujących wśród fal Atlantyku?

Nauka pływania dla początkujących –  jak przełamać strach?

Na swojej dorosłej drodze znajdziesz wiele osób gotowych nauczyć Cię pływać w jedno popołudnie nad jeziorem. Na tym etapie niezbędna jest jednak pomoc specjalistów, którzy pod swoimi nauczycielskimi skrzydłami mieli już wielu uczniów i zawodowo prowadzą naukę pływania dla początkujących. W mniejszych miejscowościach nauką pływania dla początkujących często zajmują się ratownicy, którzy po godzinach swojej pracy zamieniają się w instruktorów. W większych miastach znajdziesz szeroki wybór szkółek pływackich, prowadzących zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Na początku swojej przygody z pływaniem warto zainwestować w lekcje indywidualne. Świadomość, że instruktor całą swoją uwagę poświęca tylko Tobie sprawi, że odważysz się wykonywać ćwiczenia, o których wcześniej tylko marzyłeś. W przełamywaniu strachu podczas nauki pływania istotna jest kwestia zaufania, nawet jeśli basen ma 1,5 m głębokości.

Co zabrać na basen?

Nauka pływania to nie czas na modne bikini. Jeśli jesteś kobietą, wybierz dobrze dopasowany, jednoczęściowy strój kąpielowy, który pozwoli Ci odbyć komfortowy trening. Jeśli masz długie włosy – zwiąż je. Czepek pozwoli Ci okiełznać niesforne kosmyki, ale nie uchroni przed zamoczeniem głowy. Nie rezygnuj z niego jednak zbyt pochopnie, sprawdź czy nie jest obowiązkowy na wybranym przez Ciebie basenie.  Początkowy etap nauki ułatwią także okulary pływackie, chlor w oczach i ograniczone widzenie na pewno nie wpłyną korzystnie na Twój komfort podczas nauki pływania.  Pamiętaj także o ręczniku i klapkach, w których będziesz mógł wejść na basen.

Być może nauka pływania to Twój cel na najbliższy rok, nie przekładaj go na następny. Moment, w którym wejdziesz do basenu, położysz się na wodzie i po prostu zaczniesz płynąć, będzie wart Twojego poświęcenia. Poszukaj kursów pływania w swojej okolicy już dziś i wejdź w wakacyjny sezon basenową żabką!

Możesz również polubić