Japandi – Japonia na Półwyspie Skandynawskim

Japandi - Japonia na Półwyspie Skandynawskim

Trendy Google jednoznacznie wskazują na wzrost zainteresowania użytkowników frazą japandi w ciągu ostatniego roku. Japandi to styl, który łączy skandynawską prostotę z japońską estetyką i minimalizmem. Wnętrza urządzone według tej koncepcji są zarówno łagodne, jak i surowe, przytulne, jak i chłodne.

Jak dwie połówki jabłka

Korzeni stylu japandi należy poszukiwać w japońskiej filozofii ikigai, zwanej także „kluczem do szczęścia”. Jest ona sekretem wyspy Okinawa, która została uznana za najszczęśliwsze miejsce do życia. Ikigai oznacza sens życia, powód dla którego gotowi jesteśmy wstać rano z wygodnego łóżka i rozgrzanej pościeli. W kontekście japońskiego szczęścia pojawia się także termin wabi sabi. Według tej koncepcji wspomnianym kluczem do szczęścia jest skromne życie, akceptacja przemijalności i zadowolenia ze stanu obecnego. Wyławia się tu zatem pierwsza połowa jabłka – japoński minimalizm.

Europejskim przedstawicielem nurtu minimalizmu jest styl skandynawski, który rozgościł się już w wielu polskich domach za pośrednictwem umiłowania do bieli i jasnego drewna. Warto zauważyć, że wyróżnia go szczególna funkcjonalność i oszczędność formy, te cechy idealnie współgrają z japońskim minimalizmem, tworząc spójną całość.

Japandi –  po co tak wymyślać?

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała stres chorobą stulecia. Uczucie to w większym lub mniejszym stopniu towarzyszy nam codziennie, jest tak powszechne, że aż ignorowane społecznie. Tymczasem okazuje się, że stres nie jest tylko niewinnym towarzyszem codzienności. Długotrwały stres powoduje chroniczne bóle głowy, choroby serca, wrzody, cukrzycę, problemy trawienne, a nawet infekcje intymne. Napięcie w środowisku pracowniczym jest często nieuniknione, im bardziej odpowiedzialna praca, tym większa presja. Czy jest zatem coś, co możemy zrobić? Owszem. Oprócz pracy mamy jeszcze dom i w nim należy szukać bezpiecznej przystani w sztormie codzienności.  Warto zadbać, aby wnętrza, w których odpoczywamy, nie dostarczały nam zbędnych bodźców. Zagospodarowanie przestrzeni zgodnie ze stylem japandi pozwoli stworzyć harmonijne, przytulne i uporządkowane środowisko. Remonty i przemeblowanie to zatem nie tylko kaprysy estetyczno-wizualne, ale i przykład profilaktyki zdrowotnej.

Japandi - Japonia na Półwyspie Skandynawskim

Wnętrza japandi – do dzieła!

 Pomieszczenia urządzone zgodnie z tym skandynawsko-japońskim stylem z założenia mają być ponadczasowe. Japandi to oszczędność w meblach i akcesoriach, ale nie w jakości materiałów.  Jeśli chcemy żyć minimalistycznie, ograniczając panujący konsumpcjonizm, to wybór mebli musi być przemyślany. Japandi jest na fali popularności, ale nie należy traktować go jako sezonowego trendu, byłoby to sprzeczne z całą filozofią, która stoi za tym stylem. 

Skandynawska prostota i japoński minimalizm – można jaśniej?

Po pierwsze, surowe drewno.

Styl japandi uwielbia drewno. Nie spełnia ono jednak funkcji dekoracyjnej, meble wykonane z naturalnego materiału, szczególnie z dębu, sosny czy akacji posłużą nam znacznie dłużej niż z powszechnie dostępnej sklejki. Zakładając, że życie we wnętrzach japandi ma być decyzją na lata, a nie na lato, powinniśmy wybierać ponadczasowe wzory. Ponadto, jeśli jest to możliwe, warto zostawić drewniane elementy w surowej formie, bez zbędnej obróbki.

Po drugie, przechowywanie.

Dobrze wiemy, że nawet posprzątane pokoje mogą wydawać się nam zagracone.  Aby tego uniknąć, zadbajmy o przechowywanie większych i mniejszych przedmiotów. We wnętrzach japandi dobrze sprawdzą się zamykane szafy. Zaprowadzenie ładu wpłynie korzystnie na postrzeganie pomieszczeń. Niezagracone pokoje wydają się być bowiem większe, niż są w rzeczywistości.

Po trzecie, pastelowe barwy.

Dominującymi kolorami we wnętrzach japandi są jasne odcienie brudnego różu, bieli, szarości i przede wszystkim beżu, są one przyjemne i łagodne dla oka. Ponadto, kojarzą się z naturą, a ta harmonia pomiędzy człowiekiem, a środowiskiem naturalnym wpisuje się w styl japandi.

Po czwarte, przesuwne drzwi.

Choć drzwi mogą wydawać się nic nieznaczącym drobiazgiem, to musimy przyznać, że kąt ich otwierania i zamykania ma wpływ na postrzeganie przestrzeni i nie jest to wpływ korzystny. Dlatego idealnym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie we wnętrzach japandi drzwi przesuwnych, nie tylko świetnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ale i bezpośrednio nawiążą do japońskiej kultury.