Czym jest karta lunchowa
Wybierając się do pracy, często pracownicy zabierają ze sobą posiłki robione w domu. Zdarza się, że nie mają czasu na przygotowywanie potraw, więc sięgają po gotowce z popularnych sieci sklepów spożywczych lub zabawiają dedykowany catering dietetyczny. W niektórych firmach pracownicy mają do dyspozycji stołówkę czy specjalny catering, gdzie mogą nabyć wybrane jedzenie w niskich cenach. W niektórych miejscach honorowana jest również karta lunchowa. Co to takiego i jak działa?
Co to jest?
Karta lunchowa to jeden z benefitów, który pozwala nieco odciążyć prywatny budżet pracownika, szczególnie przy obecnie rosnących cenach. To korzystne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy pracują w biurach, jak i w trakcie delegacji czy podróży służbowych. Dzięki karcie można również ograniczyć czas spędzony w kuchni i zjeść gotowe danie w dobrej cenie. Karta działa również w restauracjach czy innych punktach gastronomicznych.
Jak działa karta?
Na rynku można znaleźć sporo ofert dotyczących kart lunchowych. Jeżeli jako pracodawca chcesz wprowadzić ją jako benefit dla pracowników, to warto przejrzeć poszczególne okazje szczegółowo. Różnią się między sobą ceną abonamentów oraz miejscami realizacji. Takimi kartami można płacić również w popularnych sklepach z jedzeniem, a nawet w restauracjach. Niektóre z nich mają dedykowane aplikacje na telefon, które pozwalają na korzystanie z wirtualnej karty i płacenie zbliżeniowo przy użyciu smartfonu. Trzeba zamówić odpowiednią ilość kart oraz wybrać abonament, który najbardziej odpowiada możliwościom firmy. Karty daj pracownikom i zasil odpowiednią kwotą. Po weryfikacji mogą z niej korzystać. W zależności od wybranego pakietu do dyspozycji pracownika jest ok. 150-200 zł miesięcznie.
Czy warto?
Z punktu widzenia pracownika karta lunchowa jest miłym gestem. Z pewnością odciąży nieco budżet i sprawi, że można mniej gotować w domu czy jadać na mieście. Daje również wiele swobody – pracownik sam wybiera, na jakie dania ma ochotę i co zje. Może dopasować je do swojej diety, jeżeli jest na przykład wegetarianinem. Z pewnością przyda się każdemu, jest uniwersalna i praktyczna. Nie tylko sprawia, że pracodawca lepiej się prezentuje na tle konkurencji, która takiego benefitu nie oferuje. Dodatkowo w Polsce wartość takiej karty (max 190 zł miesięcznie) jest zwolniona z opodatkowania. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach niewykorzystana kwota przepada.
Karta lunchowa to ciekawy, nowoczesny i po prostu miły dodatek w pracy. Pracownik oszczędza pieniądze, a pracodawca nie musi odlicza składek ZUS czy podatku dochodowego od kwoty, którą zasila kartę. Pozwala cieszyć się dobrym jakościowo jedzeniem nie tylko w sklepie, ale także w restauracji czy kupić wygodnie kanapkę na śniadanie w cateringu, który dojeżdża do firmy.