Jak wygląda praca stewardesy

Jak wygląda praca stewardesy

Żaden lot nie może odbyć się bez odpowiedniej załogi na pokładzie. Personel pokładowy musi mieć odpowiednie kompetencje i szereg umiejętności, które pomagają w wykonywaniu swoich obowiązków. Wsiadając na pokład, zawsze możesz liczyć na wsparcie uśmiechniętej stewardesy lub stewarda. Jak wygląda praca i jaka jest droga do tego zawodu?

Rekrutacja

Pracę jako stewardesa można dostać, składając aplikację na wybraną ofertę danych linii lotniczych. Wymogi mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Podstawowymi wymaganiami jest odpowiedni wzrost (dosięgnięcie na 210 cm na palcach bez obuwia), umiejętność pływania, ukończenie szkoły średniej, znajomość języka angielskiego, brak widocznych tatuaży/piercingu. By aplikować, musisz mieć ważny paszport i skończone 18 lat. Rekrutacja składa się z kilku różnych etapów. Pierwszy to rozmowa, w trakcie której trzeba się zaprezentować, opowiedzieć o doświadczeniach zawodowych i zainteresowań. Kolejnym etapem są scenki sytuacyjne, w trakcie których kandydat musi zareagować na potrzeby pasażera w różnych sytuacjach. Trzeci etap to praca w grupach i rozwiązywanie zadań. Ostatnim etapem jest typowa rozmowa rekrutacyjna. Po tym etapie i pozytywnym wyniku następuje szkolenie. Nowicjusze muszą przejść przez sześciotygodniowy trening, a ci, którzy pracowali jedynie cztery tygodnie. W trakcie takiego szkolenia kandydaci uczą się różnić pomiędzy modelami samolotów, języka pokładowego, obsługi sprzętu, udzielania pierwszej pomocy, a także jak powinno się nosić mundurek czy wykonać makijaż. Po szkoleniu trzeba zdać egzaminy, który pozwala zdobyć atestację lotniczą wydawaną zgodnie z przepisami EASA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego), a później egzamin wewnętrzny teoretyczny. Pozytywny wynik oznacza możliwość przystąpienia do egzaminu praktycznego z pływania, a także wizyty na symulatorze. Pozytywny rezultat pozwala na rozpoczęcie pracy. W razie niepowodzenia można podejść drugi raz do niego. To praca przede wszystkim dla osób, które nie boją się kontaktu z ludźmi, są otwarte na nowe wyzwania, lubią podróżować i nie boją się latać.

Jak wygląda praca stewardesy

Praca na pokładzie

W zależności od firmy raz w miesiącu załoga otrzymuje grafik lotów, w którym znajdują się informacje dotyczące miejsc oraz godzin lotów, a także tego, gdzie należy się stawić do pracy. W biurze odbywa się spotkanie, na którym są omawiane szczegóły lotu, powtarzane procedury. Na pokład samochodu jako pierwsza wchodzi załoga. Stewardesy sprawdzają obecność całego sprzętu, konsultują się z personelem naziemnym, a także wypełniają dokumenty. W trakcie trwania lotu dbają o bezpieczeństwo, odpowiadają na pytania pasażerów i serwują napoje czy przekąski.

Po opuszczeniu przez pasażerów pokładu stewardesy sprawdzają, czy nie zostały jakieś rzeczy osobiste pasażerów. Jeżeli jakiś przedmiot został, oddają go do punktu rzeczy znalezionych.  W zależności od długości lotu, może nastąpić kolejny (w przypadku lotów krajowych) lub kilka godzin czy dni przerwy. Inną formą są dyżury. W trakcie takiego dyżuru pracownik pozostaje w gotowości pod telefonem. Może przebywać w domu czy hotelu, ale w ciągu godziny po wezwaniu musi stawić się na lotnisku i polecieć.

Ile można zarobić?

Wiele osób chce spróbować swoich sił w lotnictwie ze względów finansowych. Początkująca stewardesa czy steward są w stanie zarobić kilka tysięcy złotych brutto. Na wypłatę składa się podstawa, nalot (liczba wylatanych sektorów i długość lotów) oraz prowizja od sprzedaży pokładowej. Latem, kiedy lotów jest więcej, można zarobić więcej, niż na przykład zimą. Wynagrodzenie również jest zależne od stażu pracy i stanowiska.

Oprócz możliwości podróżowania stosunkowo ciekawej, ale także trudnej pracy personel pokładowy może liczyć na zniżki na bilety, a także różne bonifikaty dla bliskich. Wiele osób dolecenia pracę za możliwość rozwoju, ciągłą zmianę miejsca, czy nowe kontakty interpersonalne. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się także trudne dni i roszczeniowi pasażerowie. Dla wielu osób zaletą jest to, że praca kończy się w momencie opuszczenia lotniska.

Praca stewarda czy stewardesy jest również wymagająca fizycznie. Opiera się głównie na staniu i wczesnym wstawaniu. Często także w weekendy i święta trzeba udać się do pracy. W wielu przypadkach można jednak liczyć na możliwość zamiany z inną osobą z zespołu. Przeszkodę w pracy często powodują również warunki pogodowe, awarie urządzeń czy innego rodzaju problemy, na które załoga nie ma wpływu. Wówczas pracę można skończy później niż planowano.

Możesz również polubić