Co warto wiedzieć zaczynając przygodę z maszyną do szycia?

Co warto wiedzieć zaczynając przygodę z maszyną do szycia

Codzienność współczesnego człowieka obraca się wokół komputerów, smartfonów i pozostałych osiągnięć cyfryzacji. Może to czas, aby rozpocząć nowe hobby? Wieczór z Netflixem zamień na coś bardziej angażującego. Wyróżnij się z tłumu i spróbuj szycia na maszynie. Brzmi staroświecko? Nic bardziej mylnego!

Podwiń sobie spodnie

Pamiętasz czasy, w których w każdym gospodarstwie domowym była maszyna do szycia? Jeśli nie, to prawdopodobnie jesteś przedstawicielem młodego pokolenia. To urządzenie było kiedyś tak powszechne, jak obecnie ekspres do kawy czy prostownica do włosów.  Ubrania oferowane w sieciówkach pozostawiają wiele do życzenia. Użytkownicy coraz częściej rozglądają się za materiałami lepszej jakości oraz niepowtarzalnymi fasonami. Ile razy przyszło Ci rezygnować z zakupu spodni, ponieważ okazały się one za długie? Posiadając maszynę do szycia oraz podstawowe umiejętności jej obsługi,  skrócenie spodni, spódnicy czy zszycie rozerwanego szwu nie stanowi żadnego problemu.

Szycie na maszynie – jak zacząć?

Sposobów na naukę szycia jest wiele. Możesz wybrać drogę samouka i skorzystać z oferty edukacyjnej YouTube’a. Znajdziesz tam cały wachlarz twórców, którzy gotowi są podzielić się z Tobą swoją wiedzą na temat maszyn do szycia. Jeśli nie jesteś w stanie skupić się na filmikach, poszukaj zajęć w formie stacjonarnej. Już najprostszy kurs da Ci niezbędne podstawy, dzięki którym po kilku zajęciach będziesz w stanie uszyć T-shirt albo poszewkę na poduszkę. Z szyciem na maszynie jest jak z nową znajomością – pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Warto zainwestować w kurs stacjonarny, aby rozpocząć tę przygodę pod okiem specjalistów. Jeśli nie należysz do osób cierpliwych, pierwsze złamane igły czy nawlekanie nici w maszynie mogą Cię niepotrzebnie zniechęcić.

Co warto wiedzieć zaczynając przygodę z maszyną do szycia?

Wybieramy maszynę do szycia

Szycie na maszynie, choć nie stanowi dyscypliny sportowej, to wymaga ćwiczeń. Pojawia się więc kolejna kwestia, jaką jest wybór odpowiedniego sprzętu.  Wyróżnia się przemysłowe maszyny do szycia, jak i takie do użytku domowego.  Choć praca na maszynach przemysłowych w dłuższej perspektywie jest bardziej komfortowa, to warto zastanowić się, czy rozpoczynając tę przygodę chcemy aż tyle inwestować. Wersje przemysłowe są znacznie droższe, nawet te z drugiej ręki osiągają ceny kilku tysięcy złotych.  Poza tym, zajmują znacznie więcej miejsca. Domową maszynę do szycia w razie potrzeby złożysz do pudełka i schowasz na dnie szafy.

Kolejna kwestia to rodzaj maszyny do szycia. Wyróżnia się m.in.:

– stębnówkę,

– owerlock,

– hafciarkę.

Na początku przygody z szyciem warto zastanowić się nad kupnem stębnówki i owerlock’a. Taki zestaw pozwoli Ci zrealizować projekt na każdą bluzę, sukienkę, a nawet płaszcz. Stębnówka to maszyna prosta, podstawowa. Pozwala na zszywanie materiałów, będzie więc niezastąpiona przy podwijaniu mankietów. Natomiast owerlock umożliwia łączenie krawędzi materiałów. Za pomocą jednego ruchu zszyje i obrobi krawędzie, dzięki czemu materiał nie będzie się strzępić. Ceny optymalnych stębnówek do użytku domowego zaczynają się już od 500 zł, owerlok jest urządzeniem bardziej zaawansowanym, dlatego za niego będziemy musieli zapłacić około 1000 zł.

Szycie na maszynie – ile to kosztuje?

Zakup maszyn to nie jedyny wydatek, z którym przyjdzie Ci się mierzyć. Potrzebujesz jeszcze nici (w każdym możliwym kolorze), igieł, nożyczek oraz materiałów. O ile zakup maszyn to jednorazowy wydatek, o tyle zaopatrywanie się w tkaniny i dzianiny nigdy się nie kończy. Jest przecież tyle pięknych wzorów! Materiały to jednak dość kosztowny aspekt szycia na maszynie. Warto wypatrywać promocji w sklepach internetowych, a dla szczególnie oszczędnych polecamy grupy zakupowe na Facebook’u. Dołączenie do tych wielotysięcznych szyciowych społeczności otworzy przed Wami nowe możliwości, nie tylko pozwoli na korzystne cenowo zakupy, ale i poratuje radą, gdy pojawi się problem z maszyną do szycia.

Hobby dla całej rodziny

Szycie na maszynie jest zaraźliwe, przekonało się już o tym wielu amatorów tej sztuki.  Nic w tym dziwnego. Stworzenie od podstaw wymarzonej spódniczki dla lalki wydaje się być świetną zabawą. Kursy szycia na maszynie prowadzone są także dla dzieci. Warto pamiętać, że rozwijanie zdolności manualnych u dzieci i dorosłych to zawsze dobra inwestycja w przyszłość. Spróbuj swoich sił i pozwól, by szycie na maszynie stało się Twoją pasją.

Możesz również polubić