Jak pozbyć się roztoczy z domu?
Roztocza to małe, niewidoczne gołym okiem organizmy, które żyją w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Jako miejsce swojego bytowania znalazły sobie pościel, materace, poduszki czy kanapy, gdzie mają idealne warunki do rozmnażania i życia. Negatywnie wpływają na zdrowie, zwłaszcza u alergików i astmatyków. Mogą być przyczyną duszności, nieżytu nosa, kaszlu, a nawet swędzenia i bólu głowy. Na szczęście można znaleźć szereg sposobów, które pomagają pozbyć się tych niewidocznych szkodników.
Odkurzacz do roztoczy
Odkurzacz przypomina swoim wyglądem klasyczny odkurzacz ręczny. Jest jednak mniejszy i ma szerszą głowicę. Emituje światło ultrafioletowe, wysoką temperaturę, a także drgania o wysokiej częstotliwości. Cechuje się dużą mocą ssania, dzięki czemu skutecznie i szybko można pozbyć się kurzu, roztoczy i zanieczyszczeń. Dzięki połączeniu światła UV wykazuje właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Takie urządzenie w swojej ofercie posiada wiele firm. Sama obsługa jest prosta – wystarczy uruchomić urządzenie i przejechać nim w wybranym miejscu. Po wykonaniu swojej pracy możesz cieszyć się z funkcjonalnego, czystego i higienicznego materaca. W zależności od wielkości powierzchni sprzątanie zajmie od kilku do kilkunastu minut. Możesz liczyć na bezpieczne i sprawne użytkowanie. Ceny urządzenia wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobre jakościowo urządzenie znajdziesz już w granicy 200 zł. Jeżeli jesteś uczulony, masz dzieci lub chcesz zadbać o swoje zdrowie, to warto zainwestować w tego rodzaju sprzęt.
Jak zadbać o czystość domowymi sposobami?
Istnieje wiele różnych, bardziej domowych sposobów. Jednym, z nich jest wystawianie materaca na słońce, najlepiej na zewnątrz. Dzięki temu wszelkie bakterie zostaną usunięte. Zimą również możesz wynieść pościel na zewnątrz. Przy każdej zmianie pościeli pamiętaj o odkurzaniu materaca czy kanapy. Poszewki i sam wkład pierz w temperaturze powyżej 60 stopni. Do prania możesz używać specjalnych detergentów z jonami srebra, które wykazują działanie antybakteryjne. Pamiętaj, by regularnie ją zmieniać, najlepiej raz w tygodniu. W przypadku małych mieszkań warto również zainwestować w oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu łatwiej będzie zapanować nad osadzającym się kurzem i cząsteczkami zanieczyszczeń. Pamiętaj, by regularnie przecierać powierzchnie, by kurz na nich nie osiadał.
Ogranicz rozprzestrzenianie się roztoczy
Sprzątanie to jedno, zapobieganie rozmnażania się tych małych żyjątek to druga sprawa. Mnóstwo roztoczy znajduje się w dywanie lub wykładzinie. Pozbądź się ich z domu i postaw na podłogę, którą można szybko wyczyścić. Takie rozwiązanie znacznie lepiej się sprawdzi. Nie zapominaj również o praniu kocy, zasłon i firan. Zrezygnuj również z wentylatorów, które jedynie rozdmuchują kurz. Warto również schować różnego rodzaju bibeloty, które są świetnym łapaczem kurzu. Zabawki pluszowe, których nie można wyprać, najlepiej włożyć na kilkanaście minut do zamrażalnika. W okresie jesienno-zimowym, kiedy roztoczy i kurzu jest jeszcze więcej, koniecznie wietrz pomieszczenia. Roztocza rozmnażają się w temperaturze pomiędzy 20 a 30 stopni, dlatego także latem zadbaj o porządne wywietrzenie pomieszczeń. Jeżeli masz klimatyzację, pamiętaj o jej odgrzybieniu przed sezonem.
Walka z roztoczami nie musi być trudna i skomplikowana. Jeżeli jesteś alergikiem lub masz małe dzieci, to warto ułatwić sobie pracę, inwestując w dedykowany sprzęt. Warto również skorzystać z ładnej pogody i wynieść pościele oraz materac, o ile to możliwe na zewnątrz. Z pewnością takie wietrzenie zapewni nie tylko zdrowy, ale także przyjemny sen.